JAK POSTĘPOWAĆ NA CO DZIEŃ Z DZIEĆMI Z ZABURZENIAMI KONCENTRACJI UWAGI

Autor: mgr Izabela Stęplowska

JAK POSTĘPOWAĆ NA CO DZIEŃ Z DZIEĆMI Z ZABURZENIAMI KONCENTRACJI UWAGI

– wskazówki dla rodziców, których dzieci idą do szkoły

 1. Zwracamy uwagę, aby dzieci kończyły rozpoczętą pracę. Przypominamy im o tym i próbujemy zachęcić do ukończenia danej czynności. Jednak jeżeli pomimo zachęty dziecko ma z tym nadal duże trudności i nie umie wykonać sprawnie polecenia, zadania czy pracy, odraczamy to w czasie, a następnie kończymy po niedługim odpoczynku.
 2. Zawsze sprawdzamy czy dziecko ma wszystko spakowane do szkoły- uczymy pakować plecak tak, aby zabrało książki, zeszyty etc. zgodnie z planem lekcji.
 3. Dziecko po paru miesiącach uczęszczania do szkoły musi mieć świadomość, że rodzic zawsze gotowy jest do kontroli plecaka, piórnika, stroju na gimnastykę itp. Jego obowiązkiem jest zrobić to sumiennie i odpowiednio wcześniej.
 4. Pilnujemy czy dziecko zapisuje prace domowe np.: można wraz z dzieckiem dzwonić do kolegów i upewniać się, czy zapisało wszystko na lekcji.
 5. Jeśli dziecko nie zdąża na lekcji zapisać, co jest zadane, możemy umówić się z nauczycielem, żeby mogło  zaznaczać w kartach pracy np. kółeczkiem zadane lekcje.
 6. Kierujemy do dziecka polecenia bezpośrednio tzn. nie z drugiego pokoju, musimy koniecznie zadbać o kontakt wzrokowy.
 7. Zawsze kierujemy proste komunikaty, nigdy złożone z wielu poleceń. Dla dziecka to za trudne.
 8. Koniecznie pilnujemy dopełnienia określonego zadania. Gdy dziecko je wykona dopiero wtedy dajemy mu następne.
 9. Istotne jest, żeby polecenie było dla dziecka jasne, krótkie i klarowne. Jeżeli w trakcie wykonywania polecenia dziecko zajmie się czymś innym spokojnie przypominamy mu, o co prosiliśmy.
 10. Zauważajmy również to, co dziecko zrobiło dobrego, a nie tylko to, czego nie zrobiło, albo wykonało nieprawidłowo, np. – „Posprzątałaś pokój, brawo! A teraz jak tak super się spisałaś podnieś bluzkę z podłogi, a potem powkładaj przybory do piórnika.” Unikajmy natomiast komunikatów- „Nawet nie sprzątnęłaś bluzki z podłogi i nie uporządkowałaś piórnika. A miałaś posprzątać!!”.
 11. Krótkie i jasne polecenia powinny być szczegółowe, czyli zamiast „Posprzątaj ” mówimy „Odnieś talerz do kuchni”,  „Wstaw talerz do zlewu”,  itp.
 12. Często rozmawiaj z dzieckiem, jak może się zachowywać, a jak nie powinno. Nie oczekuj od niego, że się domyśli o co ci chodzi.
 13. Ważne jest, aby dziecku zorganizować regularny rozkład dnia czyli stałe pory odrabiania lekcji, posiłków, snu, odpoczynku, zabawy ,itd.
 14. Należy ograniczać czas spędzany przez dziecko przed komputerem i telewizorem, a także kontrolować treści, jakie docierają do niego z wymienionych mediów-ważne jest, aby nie zawierały przemocy i agresji.
 15. Odrabianie lekcji:
  • Dziecko powinno mieć swoje miejsce do odrabiania lekcji.
  • Biurko nie może stać pod oknem – ograniczamy w ten sposób bodźce rozpraszające w trakcie nauki.
  • Podczas odrabiania na biurku znajduje się tylko to, co jest niezbędne: zeszyt, książką piórnik.
 16. Dziecko nie jest w stanie odrabiać lekcji przez kilka godzin, siedząc przy biurku. Robimy mu częste, krótkie przerwy w trakcie , po których wracamy do nauki. W czasie przerwy pilnujemy aby dziecko nie zajęło się czymś, co go bardzo angażuje, żeby nie miało problemu z wróceniem do lekcji. Jeżeli uczy się już długo — warto zrobić dłuższą przerwę.
 17. Nadzorujemy pracę dziecka, w razie potrzeby pomagamy mu, bez wyręczania go.
 18. W miarę możliwości, zadania powinny być krótkie, wymieszane tematycznie, urozmaicone (np. pisanie przeplecione rysowaniem i matematyką).
 19. W postępowaniu wychowawczym, bardzo ważna jest konsekwencja obojga rodziców, czyli takie same oczekiwania wobec dziecka, identyczny, uzgodniony wspólnie system zakazów i nakazów (np. oboje rodzice pozwalają na to samo i zabraniają tego samego).
 20. Istotna jest dieta – należy wykluczyć z menu produkty zawierające duże ilości konserwantów np. chipsy, cola, napoje gazowane jak również nadmiar słodyczy- na rzecz regularnych, zdrowych posiłków i napojów.

Leave a Reply

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH