10 sprawdzonych sposobów na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem

Autor: mgr I. Stęplowska

10 sprawdzonych sposobów na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem

Zabawa jest niezmiernie istotnym elementem codzienności dzieci, a także przy tym naturalnym zjawiskiem, które towarzyszy człowiekowi przez całe życie w rozmaitych formach. Zabawa powinna być podstawową aktywnością pracy z dziećmi zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pomaga ona w zrozumieniu świata oraz lepszym poznaniu samego siebie. W czasie zabaw pobudzane są ważne procesy nauczania, kształtują się zdolności do rozwiązywania problemów , a także odnoszenia sukcesu. Dziecko trenuje umiejętność szybkiego reagowania i jednocześnie uczy się przy tym współpracy. Należy pamiętać, że zabawy doskonale rozwijają wyobraźnię i pomysłowość dzieci. Dodatkowo wspólna zabawa z rodzicem zacieśnia więź między dzieckiem a mamą lub tatą, daje niesamowitą radość i satysfakcję.  W dzisiejszych czasach, kiedy mamy coraz mniej wolnych chwil, pamiętajmy o bardzo ważnej roli, którą odgrywa w relacji rodzic- dziecko po prostu- wspólna zabawa. Oto kilka propozycji spędzenia czasu wolnego z dzieckiem w domu.

1.Idźcie na piknik!

Nikt przecież nie powiedział, że piknik musi być zawsze „pod chmurką”. Domowa podłoga to też świetne miejsce, aby zjeść wspólnie obiad. Wykorzystaj do tego celu drewnianą żywność , koc, wiklinowy kosz i lampę, która będzie udawała słoneczko.

2. Poszalejcie z masą solną

Pamiętasz z dzieciństwa własnoręcznie wykonane płaskorzeźby z masy solnej? To świetna zabawa, a do tego prosta i szybka. Woda, mąka i sól a potem kilka maźnięć farbą plakatową i jest szał.

3. Zbudujcie z dzieckiem domek z koca

Jest to jedna z najlepszych zabaw dla dzieci, która może trwać godzinami.  Maluchy uwielbiają się chować- daje im to poczucie intymności i ucieczki od codziennej rutyny- tam chowają  wszystkie swoje skarby i myśli.

4. Pobawcie się z dzieckiem w sztukę

Wykorzystaj do tego farby, kredki, flamastry, kolorowy papier, bibułę i inne gadżety, które dostaniesz w papierniku. Tutaj liczy się wyobraźnia, wykorzystaj to, co Cię otacza. Możesz zrobić z dzieckiem pieczątki z ziemniaka, albo naszyjnik z jarzębiny. A przed świętami zadziałajcie z kartkami świątecznymi i łańcuchem na choinkę!

5. Pobawcie się w szefa kuchni

Przez żołądek do serca. Wspólne gotowanie może zamienić się w przygodę! Poeksperymentujcie trochę, stwórzcie ciasteczka własnego przepisu, albo sałatkę ze składników, które akurat macie dostępne w lodówce.

 6. A może salka zabaw?

Sale zabaw mają jeden plus- pozwalają tak wyszaleć się dziecku, że wieczorem nie ma mowy o problemach z zaśnięciem, poza tym dziecko ma możliwość zdrowego spożytkowania energii.

7. Grajcie w gry

Zwłaszcza te planszowe. Mądrze wybrane gry to doskonałe narzędzie rozwoju dziecka. Granie może mieć wpływ na rozwój wielu funkcji psychicznych i społecznych małego człowieka. Gry mogą rozwijać mowę, pozwalają zwiększyć koncentrację dziecka. Gry planszowe uczą przestrzegania reguł, liczenia, grupowania, rozpoznawania kształtów, cyfr i liter.

8. Uczcie się angielskiego!

Eksperci twierdzą jednak, że im wcześniej zaczniemy oswajać dziecko z obco brzmiącym językiem, tym są większe szanse, że szybko i skutecznie opanuje ono umiejętności komunikowania się. Małe dzieci najwięcej uczą się przez zabawę. W swobodnej i radosnej atmosferze przyswajają dużo więcej, niż siedząc za biurkiem. Bajki, piosenki i gry w obcym języku to świetny sposób na zainteresowanie nim malca. Przydadzą się również książeczki i pisma, które dzięki swojej kolorowej formie na pewno spodobają się najmłodszym.

9.  Uczcie dzieci gospodarności

Gotowanie czy sprzątanie to już nie są czynności zarezerwowane wyłącznie dla kobiet! W Stanach opublikowano wyniki badań, które pokazują, że mężczyźni czują sie szczęśliwsi, kiedy uczestniczą w prowadzeniu domu na takich zasadach jak ich żony. To oznacza, że chcą mieć taki sam udział w gotowaniu, sprzątaniu i prasowaniu co ich partnerki. To pokazuje, że warto uczyć dzieci (nie tylko synów) gospodarności.

10.  Ćwiczcie pamięć

Fajnie byłoby popracować z naszym dzieckiem nad jego pamięcią. Dobrym sposobem jest nauka piosenek, czy prostych wierszyków, ale nic na siłę, bo wtedy na pewno się nie uda…

 

Miłej zabawy!

Leave a Reply

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH