10 PRZYKAZAŃ LOGOPEDYCZNYCH

Autor: mgr Karina Gajecka

10 PRZYKAZAŃ LOGOPEDYCZNYCH

Drogi Rodzicu!

1. „Włącz się” do świadomej i systematycznej obserwacji swojego dziecka.

2. Analizuj przyrost jego umiejętności językowo – komunikacyjnych, komunikacyjnych wypadku słabego przyrostu skontaktuj się z zaufanym specjalistą –lekarzem pediatrą, logopeda, nauczycielem.

3. Zawsze mów zrozumiale do dziecka i bądź dla niego najlepszym przykładem starannej mowy i wymowy, staraj się poprawiać dziecko, by potem samo poprawiało siebie.

4. Często nagradzaj dziecko –uśmiechem, gestem, słowem, ale też naucz wyznaczać „granice” i bądź konsekwentny w swoim działaniu.

5. Jak najwcześniej osłuchaj dziecko ze słowem czytanym –naucz je obcować z książkami i dbać o nie.

6. Często żartuj z dzieckiem, naucz je wyliczanek i prostych piosenek, wierszyków, korzystaj propozycji przedszkola.

7. Zapewnij dziecku wiele okazji do ruchu, zabawy i pracy twórczej, stwórz warunki do rysowania i malowania. Ruch jest bardzo powiązany z mową.

8. Nie używaj niestosownych słów (wulgarnych) w obecności dziecka.

9. W razie obserwowanych trudności rozwojowych, edukacyjnych dziecka pamiętaj o konsultacji z pedagogiem lub psychologiem.

10. Szanuj indywidualność dziecka i ucz je samodzielności w każdej dziedzinie życia.

Rodzice są najważniejszymi dorosłymi osobami w życiu małego dziecka. Ich sposób mówienia będzie wpływał na cały jego proces. Dlatego ważne jest, żeby to rodzice poprawnie mówili do swoich pociech. Nie wolno zmiękczać słów (tzn. mówić pieszczotliwie), nie należy naśladować mowy dzieci. To dzieci powinny naśladować poprawną mowę dorosłych.

Leave a Reply

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH