PRZYCZYNY WAD WYMOWY ORAZ PROFILAKTYKA U DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

Autor: mgr Karina Gajecka

PRZYCZYNY WAD WYMOWY ORAZ PROFILAKTYKA U DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

W obecnych czasach bardzo dużo dzieci ma wadę wymowy. Na 25 dzieci w grupie połowa uczęszcza na zajęcia logopedyczne. Coraz częściej występują wady wymowy, których przyczyną są błędy pielęgnacyjne popełniane we wczesnym okresie rozwoju dziecka. Długie karmienie butelką oraz używanie smoczka powyżej 1 roku życia, długotrwałe podawanie pokarmów o papkowatej konsystencji, późne wprowadzanie pokarmów stałych, nie gryzienie  skórek od chleba, nie jedzenie twardych owoców – jabłek, surowych warzyw – marchewek mają niekorzystny wpływ na budowę i sprawność aparatu mowy (czyli na język, wargi, policzki, podniebie miękkie). Podobnie jak częste, nieleczone stany kataralne. Dzieci coraz częściej nawykowo oddychają torem ustnym w spoczynku, a powinny oddychać torem nosowym.

To w jakim stopniu mowa dziecka jest rozwinięta, zależy od wielu czynników nie tylko tych w/w.  Zależy również od warunków prenatalnych, czyli od tego, jak przebiegała  ciąża ( czy mama w tym okresie przyjmowała leki, czy była narażona na duży stres, czy dobrze dbała o siebie, czy używała różnych używek). Duży wpływ na rozwój mowy mają również warunki okołoporodowe (czyli przebieg porodu, przyjmowanie leków przez matkę w czasie porodu i dziecko po porodzie, niedotlenienie dziecka podczas przedłużającego się porodu).

To jak mowa dziecka kształtuje się, zależy również od środowiska w jakim się wychowuje. Rodzice są pierwszymi nauczycielami dla swojej pociechy. Tak ważna jest poprawność mowy dorosłych, ponieważ dzieci naśladują nas pod każdym względem. Jeśli rodzic nieprawidłowo się wypowiada, często używa „języka pieszczotliwego” to i dziecko przejmie takie wzorce. Zadaniem rodzica jest stymulować dziecko do poprawnego mówienia poprzez zabawę z nim.

Przykładowe propozycje zabaw dla rodzica z dzieckiem w domu, które przyczynią się między innymi do rozwoju mowy:

 • codzienne czytanie dziecku w ciągu dnia lub wieczorem,
 • rozmowa z dzieckiem na temat wysłuchanej lub obejrzanej bajki,
 • wspólne układanie puzzli, układanek połączona z rozmową,
 • opowiadanie historyjek obrazkowych,
 • rozwiązywanie zagadek słownych, obrazkowych,
 • granie w karty „Piotrusia”, w memory obrazkowe,  w domino,
 • opowiadanie ilustracji w książeczce,
 • zachęcanie do opowiadania tego, co działo się wciągu dnia w domu, w przedszkolu,
 • uczenie wyliczanek,
 • wspólne śpiewanie piosenek dla dzieci, wymyślanie ich,
 • wymyślanie opowiadań przez dzieci, tworzenie prostych książeczek z historyjką w tle,
 • zabawa z dzieckiem pozwalająca wcielić się w rolę dorosłych (np. w sklep, lekarza, kucharkę).

Codziennie należy zachęcać dziecko do aktywności fizycznej, ponieważ ruch całego ciała (podczas gdy dziecko ćwiczy fizycznie, korzysta z różnych aktywności sportowych oraz gdy jego ruchy ograniczają się do motoryki małej- rysuje, koloruje, lepi z różnych mas, wycina, manipuluje klockami itd.) wpływa na proces kształtowania się mowy.

ŻYCZĘ WSZYSTKIM RODZICOM I DZIECIOM DOBREJ WSPÓLNEJ ZABAWY, KTÓRA PRZYNIESIE RADOŚĆ ORAZ ZAOWOCUJE DODATKOWO W PROCESIE MOWY NAJMŁODSZYCH.

                                                                    LOGOPEDA PRZEDSZKOLNY 

                                                                         mgr Karina Gajecka

Leave a Reply

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH